John Pilger : Vojna, ktorú nevidíme

Autor: Michaela Kicková | 29.4.2015 o 9:49 | Karma článku: 2,64 | Prečítané:  332x

Médiá. Sú súčasťou nášho každodenného života. Informujú, zabávajú, sprostredkúvajú a manipulujú. 

Médiá svojou manipuláciou zašli tak ďaleko, že v dnešnej dobe je naozaj veľmi ťažké rozlíšiť realitu od výmyslu. Prečo? Často krát sú médiá iba nástrojom mocných ľudí. Klamstvá podávané ľuďom, prezentované tými najvyššie postavenými politikmi, lekármi, dokonca niekedy neznámymi ľuďmi, ktorých meno sa nikdy nedozvieme. Profesionálnymi klamármi.  Médiá veľmi často podporujú aj tie najhroznejšie zločiny v histórii ľudstva. Málokto si to uvedomuje, pretože záujem dnešných mladých ľudí sa sústreďuje na bulvár a pikošky.

John Pilger sa rozhodol ukázať prostredníctvom filmu „vojna, ktorú nevidíte“ , ako to naozaj je. Film ukazuje rolu médií v utváraní si verejnej mienky. Využíva svedecké výpovede zainteresovaných novinárov, ktorí sú si vedomí, čo v živote urobili zle a prečo to urobili. John Pilger je investigatívny novinár, ktorý excelentne dokáže čítať medzi riadkami. V dnešnej dobe je ťažké byť novinárom. Hlavne ak sa snažíte byť dobrým novinárom a nie otrokom niekoho tam „hore“. Tí, ktorí sa snažia ukázať pravdu sú umlčovaní. Logicky sa boja straty zamestnania alebo svojich hlavných zdrojov a preto sú práve oni tým nástrojom zla zo strany mocných vládnych predstaviteľov a aj oni majú na rukách krv, rovnako ako tvorcovia vojen vo svete.

Napríklad USA a ich zahraničná politika ovládajú svet od tej doby ako zhodili atómovú bombu na Japonsko a odštartovali tak studenú vojnu. Neustále sme obklopovaní násilím, ktoré sa k nám dostáva prostredníctvom médií. Novinári umiestnení priamo vo vojenských jednotkách aby nám mohli podávať tie „najrealistickejšie“ a „najaktuálnejšie“ zábery, informácie a odkazy. Aj to je ťah mocných a všetko čo sa k nám dostáva ide cez sito. Vždy niekto rozhodne o tom, čo médiá môžu odvysielať, napísať a čo ostane v iba v zápiskoch. Niekedy sa novinári snažia napísať pravdu presne tak ako je, no sú oklamaní. Oklamaní ich vlastnými zdrojmi. A my vždy veríme tomu, čo vidíme, počujeme a myslíme si, že inak to byť nemôže. Pôsobenie médií na city človeka je už každodennou záležitosťou. A mnohí si dokonca myslia, že ich sa vojna netýka. Vo filme Vojna, ktorú nevidíte, sú údaje ktoré zamrazia. V I.svetovej vojne, tvorili 10% všetkých mŕtvych- civilisti. V II.svetovej vojne, to bolo 50%, vo vojne vo Vietname 70% a vo vojne v Iraku boli až 90% všetkých mŕtvych- civilisti. Prečo?  Pretože vo svete je toľko bojovníkov za demokraciu, ktorí ani len poriadne netušia, čo to demokracia je a nemajú s ňou nič spoločné. Mnohí bojujú a v podstate ani netušia prečo.

Manipulovateľnosť ľudí médiami často súvisia aj s ich postavením. Mladí, či starší ľudia, ktorí sú sčítaní a majú záujem sa dozvedieť niečo viac....práve oni sú najviac ovplyvniteľní, pretože čerpajú z už spomínaných zdrojov. A ľudia, ktorí nemajú záujem a myslia si, že sa ich nič netýka a že Rusko, Ukrajina alebo Afganistan sú ďaleko, nemajú prečo rozmýšľať, ako to v skutočnosti je. Informácie príjmu a pravdu už neskúmajú.

Môžeme uznať, že média sú mienkotvorné. Bez ohľadu na to, kto za nimi stojí. Že médiá sú akousi základnou zbraňou informačnej vojny, v ktorej bojujeme každý deň, sami za seba. Túto vojnu nevidíme, ale predsa v nás je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?