Ukraj - iná

Autor: Michaela Kicková | 10.4.2015 o 7:47 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1252x

Viac-menej tu nejde o Krym, ani o Ukrajinu, ale lepšie povedané o novú (staronovú) fázu geopolitického usporiadania sveta, o začiatok globálnej krízy, o nástup globalizovanej „Brežnevskej doktríny“...

 

 Je smutné alebo skôr tragické, že bez toho aby si to väčšina ľudí (vrátane odborníkov) uvedomovala, či je schopná si veci predstaviť až k dôsledkom alebo nie – táto situácia nedáva ani jedno dobré riešenie. 

Napíšem to presne tak ako to celé vnímam.

Pokiaľ Západ, Európa, Rusko ustúpia, a to už z akýchkoľvek pohnútok – či zo zbabelosti, oportunistickej vypočítavosti, či úbohého ignoranstva – povzbudí to Putina k pokračovaniu, ktorého Krym bol iba začiatkom.

Použije osvedčené metódy k dopredu zrejme technicky pripravenému spôsobu myslenia, zakotvenému pokusu o obnovu rozšírenia impéria na úkor osamostatnených provincií. Takže v priebehu jednej noci môžeme byť znovu postavení pred holý fakt, že tajomné neidentifikovateľné (Ruské) jednotky a miestna „domobrána“ ovládli celú oblasť Juhozápadnej Ukrajiny – medzi Krymom a Podnesterskom – prípadne aj celú Cheronskú oblasť.

Pamätám si ako sme sa na strednej škole učili na hodine dejepisu, že agresor či imperiátor – dobyvateľ sa nikdy neuspokojil s pôvodne stanovenými či preferovanými cieľmi a požiadavkami, ak mu bola vnuknutá reálna predstava získať ešte väčšiu korisť, moc či slávu.

Málokto si uvedomuje, že anexia Krymu sa môže v Globalizovanom svete pripomenúť aj v zdanlivo nesúvisiacich oblastiach a ovplyvniť tak napríklad aj situáciu v Sýrií, Venezuele alebo KĽDR, keďže práve vďaka zvýšenej pozornosti na konflikt medzi Európou a Ruskom sa dostanú do ďalšej oblasti mimo zorného pola verejnej mienky, taktiež akcia schopnosť Západu bude “rozobraná“ a tým pádom oslabená, čo samozrejme s  chuťou využijú rôzni regionálni diktátori a teroristické siete na realizáciu svojich celoživotných plánov.

Z toho mi jediné logické riešenie vychádza a to je, že na Ruskú intervenciu na Ukrajine doplatí ako už to býva obľúbeným zvykom tretia strana  a to budú obyvatelia Sýrie, ktorých bude môcť Asadov režim v tieni záujmov sveta úplne v pohode vyvraždiť. Budú to aj kórejskí a venezuelskí komunisti, kalkulujúci s tým, že Západ je zaneprázdnený riešením krízy na svojich vlastných hraniciach a tým pádom sa súrne pripravujú na prípadnú obranu vlastného teritória a ani superveľmoc USA si nemôže dovoliť v takejto situácii trieštiť svoj vojenský potenciál paralelným zásahom na niekoľkých miestach planéty a tiež si musíš zvoliť svoje jasné priority.

Myslím si, že je vysoká pravdepodobnosť na zopakovanie scenáru, ktorý sa v histórií už veľakrát osvedčil. Ten scenár, ktorý použil Sovietsky zväz v Suezskej kríze na to, aby vykonal „recipročnú agresiu“ proti Maďarsku v r. 1956, alebo keď v dobe vrcholiacej vietnamskej vojne Sovietské vojská a armády Varšavskej Zmluvy vtrhli do Československa v roku 1968.. áno to bolo vtedy, keď nás oficiálne chceli tak kamarátsky ochrániť, lenže vlastne ani nemalo byť pred kým.

Vrátim sa späť k našim Východným susedom, ktorí prehrali svoju vojnu bez jediného výstrelu, skôr než stihli vyjadriť vlastný odpor alebo názor.

Je veľa spôsobov, ktorými by sa dalo uvažovať o tom čo je správne a kto má na čo právo.

Vojna určite nie je správne riešenie konfliktov a tohto všetkého a je smutné, že ešte stále nie je tabu. Je smutné, že ľudstvo sa stále potrebuje poučovať. Poučené generácie ale vymrú, tie ďalšie sa to potom už len učia a zrejme a ako máme práve možnosť vidieť aj oni  majú nutnú potrebu veci pochopiť tým, že sa im stanú. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?