Ukraj - iná

Autor: Michaela Kicková | 10.4.2015 o 7:47 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1239x

Viac-menej tu nejde o Krym, ani o Ukrajinu, ale lepšie povedané o novú (staronovú) fázu geopolitického usporiadania sveta, o začiatok globálnej krízy, o nástup globalizovanej „Brežnevskej doktríny“...

 

 Je smutné alebo skôr tragické, že bez toho aby si to väčšina ľudí (vrátane odborníkov) uvedomovala, či je schopná si veci predstaviť až k dôsledkom alebo nie – táto situácia nedáva ani jedno dobré riešenie. 

Napíšem to presne tak ako to celé vnímam.

Pokiaľ Západ, Európa, Rusko ustúpia, a to už z akýchkoľvek pohnútok – či zo zbabelosti, oportunistickej vypočítavosti, či úbohého ignoranstva – povzbudí to Putina k pokračovaniu, ktorého Krym bol iba začiatkom.

Použije osvedčené metódy k dopredu zrejme technicky pripravenému spôsobu myslenia, zakotvenému pokusu o obnovu rozšírenia impéria na úkor osamostatnených provincií. Takže v priebehu jednej noci môžeme byť znovu postavení pred holý fakt, že tajomné neidentifikovateľné (Ruské) jednotky a miestna „domobrána“ ovládli celú oblasť Juhozápadnej Ukrajiny – medzi Krymom a Podnesterskom – prípadne aj celú Cheronskú oblasť.

Pamätám si ako sme sa na strednej škole učili na hodine dejepisu, že agresor či imperiátor – dobyvateľ sa nikdy neuspokojil s pôvodne stanovenými či preferovanými cieľmi a požiadavkami, ak mu bola vnuknutá reálna predstava získať ešte väčšiu korisť, moc či slávu.

Málokto si uvedomuje, že anexia Krymu sa môže v Globalizovanom svete pripomenúť aj v zdanlivo nesúvisiacich oblastiach a ovplyvniť tak napríklad aj situáciu v Sýrií, Venezuele alebo KĽDR, keďže práve vďaka zvýšenej pozornosti na konflikt medzi Európou a Ruskom sa dostanú do ďalšej oblasti mimo zorného pola verejnej mienky, taktiež akcia schopnosť Západu bude “rozobraná“ a tým pádom oslabená, čo samozrejme s  chuťou využijú rôzni regionálni diktátori a teroristické siete na realizáciu svojich celoživotných plánov.

Z toho mi jediné logické riešenie vychádza a to je, že na Ruskú intervenciu na Ukrajine doplatí ako už to býva obľúbeným zvykom tretia strana  a to budú obyvatelia Sýrie, ktorých bude môcť Asadov režim v tieni záujmov sveta úplne v pohode vyvraždiť. Budú to aj kórejskí a venezuelskí komunisti, kalkulujúci s tým, že Západ je zaneprázdnený riešením krízy na svojich vlastných hraniciach a tým pádom sa súrne pripravujú na prípadnú obranu vlastného teritória a ani superveľmoc USA si nemôže dovoliť v takejto situácii trieštiť svoj vojenský potenciál paralelným zásahom na niekoľkých miestach planéty a tiež si musíš zvoliť svoje jasné priority.

Myslím si, že je vysoká pravdepodobnosť na zopakovanie scenáru, ktorý sa v histórií už veľakrát osvedčil. Ten scenár, ktorý použil Sovietsky zväz v Suezskej kríze na to, aby vykonal „recipročnú agresiu“ proti Maďarsku v r. 1956, alebo keď v dobe vrcholiacej vietnamskej vojne Sovietské vojská a armády Varšavskej Zmluvy vtrhli do Československa v roku 1968.. áno to bolo vtedy, keď nás oficiálne chceli tak kamarátsky ochrániť, lenže vlastne ani nemalo byť pred kým.

Vrátim sa späť k našim Východným susedom, ktorí prehrali svoju vojnu bez jediného výstrelu, skôr než stihli vyjadriť vlastný odpor alebo názor.

Je veľa spôsobov, ktorými by sa dalo uvažovať o tom čo je správne a kto má na čo právo.

Vojna určite nie je správne riešenie konfliktov a tohto všetkého a je smutné, že ešte stále nie je tabu. Je smutné, že ľudstvo sa stále potrebuje poučovať. Poučené generácie ale vymrú, tie ďalšie sa to potom už len učia a zrejme a ako máme práve možnosť vidieť aj oni  majú nutnú potrebu veci pochopiť tým, že sa im stanú. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?